Czym jest mapa strony i jaki ma wpływ na indeksację naszej witryny ?
Mapa strony jest po to aby ułatwić tak naprawdę wyszukiwarkom internetowym w indeksacji naszej strony internetowej, a po cóż nam jest ta indeksacja ?
Załóżmy że masz bloga zintegrowanego ze swoją stroną internetową ,publikujesz na tym blogu nowy artykuł, robisz to po to aby Google pokazało go w wynikach wyszukiwania i żeby zaczął on ściągać jakiś ruch organiczny który być może zamieni się w zapytania, a może i płacących klientów (po to się to przecież robi …).
Aby to było możliwe twój post musi najpierw zaindeksować bot googla który okresowo skanuje witryny i sprawdza czy nie pojawiły się na nich jakieś nowe treści warte zaindeksowania. No więc w jaki sposób taki bot może się dowiedzieć że na twoim blogu powstał nowy artykuł ?
Dwa pierwsze przykłady to w zasadzie czekanie czy ten bot się na twojej stronie pojawi i jak się pojawi czy zauważy nowy post , moim zdaniem nie warto pozwalać działać przypadkowi tylko trzeba do tego podejść w sposób systemowy.
Aby nowe posty na blogu były szybko indeksowane warto jest utworzyć tzw. mapę strony ,ale samo wygenerowanie mapy strony nie jest wystarczające.
Powinieneś uruchomić pewną bezpłatną usługę która da Ci o wiele więcej korzyści niż tylko szybką indeksację nowych postów na blogu, mowa o Google Search Console. Masz tam takie miejsce w którym możesz dodać swoją mapę strony którą bot googla będzie odwiedzał cyklicznie i indeksował nowe posty na twoim blogu.
Jak widzisz na tym printscreenie dla tej strony internetowej zotsały dodane pliki mapy strony są one odczytywane przez Google cyklicznie, jak widzisz ostatnie odczytanie było dziś 31.12.2022 a więc nie musisz polegać na przypadku aż bot googla pojawi się w końcu na twojej stronie i odczyta twoją mapę strony. Dodając taką mapę do Google Search Console masz gwarancję że ta mapa gdy tylko zostanie zaktualizowana na Twojej stronie zostanie automatycznie pobrana przez Google.
Mapa strony to tak naprawdę indeks podstron określonego typu, np. mając stronę internetową na platformie WordPress, możesz zainstalować moduł który będzie automatycznie generował mapę strony w pliku XML z podziałem na różne rodzaje treści, w odrębnym pliku mogą dodawać się posty z bloga, w odrębnym pliku XML mapy strony mogą dodawać się podstrony Twojego serwisu itd. W przypadku WordPressa proces dodawania nowych postów z bloga do pliku XML mapy strony jest w pełni automatyczny, Ty nie musisz nic robić poza dodawaniem nowych wpisów na blogu.
W chwili gdy plik XML mapy strony zostanie zaktualizowany o nowy wpis na blogu – Google Search Console zauważy tę zmianę i wyśle bota na twoją stronę aby przeskanował ją i dodał nowe posty do indeksu Google-a.
Mapa strony sama w sobie jeśli nie zostanie odczytana przez Google nic ci nie da, dlatego warto zarejestrować sobie bezpłatne konto w Google Search console i dodać swoją stronę a potem mapę strony. Google Search Console ma wiele różnych funkcji które mogą być dla ciebie użyteczne.
Spójrz na poniższego printscreena, zobaczysz na nim ile URLi google dziś przetworzyło z jednej z naszych stron, w tym przypadku są to nowe TAGi, każdorazowo gdy do postu na blogu dodajemy jakieś tagi automatycznie tworzy się podstrona która trafia do odrębnego pliku mapy strony związanego właśnie z TAGami, te TAGi też są indeksowane przez Google co działa prawdziwe cuda.
Mapa strony pomaga w szybkiej indeksacji nowych podstron twojego serwisu, bez indeksacji nie będzie widoczności w rankingu Google-a a przecież chodzi o to żeby tworząc nowy artykuł na blogu sprawić że zacznie on generować jakiś ruch organiczny na twojej stronie internetowej, to jest istota blogowania. Jest to niezbędne w procesie pozycjonowania strony internetowej, bez treści nic nie wypozycjonujesz i możesz zapomnieć o ruchu organicznym z wyszukiwarki, a wiadomo że wysoko stargetowany ruch z Google jest kołem napędowym biznesu bo to jest ruch osób które tu i teraz aktywnie poszukują konkretnych produktów lub usług, to czy trafisz do indeksu Googla – teraz zależy tylko od Ciebie.
Jeżeli chcesz otrzymywać newsletter w którym będą powiadomienia o nowych artykułach tego typu na naszym blogu, mozesz się do niego zapisać tutaj, jest on bezpłatny, niezobowiązujący do czegokolwiek (:
Jeśli masz jakieś pytania do tematu tego artykułu, chcesz porozmawiać ,skorzystaj z formularza który jest poniżej, rozmowa nic nie kosztuje, zajmujemy się także budową stron i sklepów internetowych więc jeśli dopiero stoisz przed tym przedsięwzięciem – także możemy Ci pomóc.
Jeśli uznasz że ten artykuł był dla Ciebie pomocny, bylibyśmy wdzięczni za podzieleniem się nim w social mediach lub gdziekolwiek gdzie inni czytelnicy być może szukają odpowiedzi na podobne pytania, potrzebują pomocy.