Czym jest ów tajemniczy HTTPS ?
Dla laika https to nic innego jak tzw. kłódeczka w przeglądarce internetowej w której wpisuje się adres strony www, ale tak naprawdę to coś o wiele więcej niż ikonka. HTTPS to jest skrót od Hypertext Transfer Protocol Secure, jest to nic innego jak bezpieczna wersja protokołu HTTP.
HTTPS zapewnia szyfrowaną komunikację klient/serwer czyli pomiędzy przeglądarką internetową osoby otwierającej jakąś stronę internetową zabezpieczoną certyfikatem SSL a serwerem na którym ta strona jest zainstalowana.
Po co wogóle potrzebny jest HTTPS i certyfikat SSL ?
Po to aby np. przesyłanie danych osobowych przez formularze kontaktowe czy formualrze rejestrujące konta w sklepach internetowych było bezpieczne, czyli żeby nikt „z boku” nie był w stanie przechwycić tych danych. W protokole HTTP tego typu dane były przesyłane otwartym tekstem (nie były szyfrowane) a więc każdy kto miał odrobinę wiedzy technicznej był w stanie przy odrobinie złej woli podsłuchać taką niejawną trasnmisję pomiedzy urządzeniem klienckim a serwerem.
Certytifat SSL i HTTPS są ze sobą nierozerwalnie złączone, aby twoja strona była w stanie komunikować się w sposób szyfrowany z urządzeniami klienckimi niezbędny jest zakup certyfikatu SSL w firmie hostingowej w której hostujesz swoją stronę internetową, lub jeśli firma hostingowa posiada to w ofercie zainstalować sobie bezpłatny certyfikat SSL o nazwie Let’s Encrypt.
Komercyjna wersja certyfikatu SSL to koszt ok 150 zł /rocznie na dzień pisania tego artykułu, natomiast Let’s Encrypt jest darmowy.
Dziś już nikt nie może sobie pozwolić na posiadanie strony internetowej która nie ma zainstalowanego SSLa z racji tego że jeśli ta wspomniana na początku tego artykułu „kłódeczka” w przeglądarce internetowej się nie pojawi czyli strona nie będzie miała zainstalowanego certyfikatu SSL czyli nie będzie się komunikkowała z urządzeniami klienckimi bezpiecznym protokołem HTTPS to osoba otwierająca naszą stronę dostanie komunikat na ekranie że „nasza strona jest niebezpieczna” to praktycznie automatycznie jest związane z opuszczeniem naszej strony przez potencjalnego klienta który może podejrzewać że trafił na stronę wyłudzającą dane osobowe itp.
Nie warto oszczędzać na tym elemencie, warto wybierać dobre (a nie te najtańśze) hostingi które dają w standardzie certyfikaty SSL oraz coś więcej, jeszcze jedną różnicą pomiędzy tanimi hostingami a tymi w normalnych cenach jest prędkość działania. Co ci po tym że kupisz najtańszy hosting na rynku jeśli za certyfikat SSL będziesz musiał dodatkowo płacić, i co najgorsze jeśli twoja strona internetowa będzie się wczytywała kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Przekalkuluj sobie czy opłaca ci się reklamować taką stronę, reklama kosztuje, jej efektywność spada drastycznie im wolniejsza jest strona tym mniejszy będziesz miał odzew z niej , ludzie nie lubią czekać. Jeśli strona otwiera się dłużej niż kilka sekund klient z pewnością taką stronę zamknie i pójdzie do konkurencji.
Dlatego szukając hostingu zbadaj rynek, cena nie jest tu najlepszym doradcą sprawdza się być może w zakupie pralki czy lodówki ,produktu markowego o określonych parametrach który niezależnie od miejsca zakupu zawsze będzie miał tę samą jakość. Nie wiedzieć czemu ludzie w przypadku usług informatycznych posługują się tym samym sposobem myślenia co jest ogromnym błędem, tutaj im niższa cena, tym niższa jakość, na rynku usług IT okazje nie występują ponieważ jest to usługa specjalistyczna i firma która ma dobrą ofertę nie musi biegać za klientem, dlatego zastanów się trafiając na „okazję” taniego hostingu który kosztuje połowę tego co pozostałe z czego wynika różnica w cenie i czy napewno ci się to opłaca.
Jeśli jesteś zainteresowany darmową reklamą swojego biznesu w internecie, możesz zasubskrybować nasz newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach tego typu na naszym blogu.
Jeśli chcesz porozmawiać na temat HTTPSa/SSLa, hostingu, czy może budowy strony internetowej ,skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza kontaktowego, rozmowa nic nie kosztuje a może ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na źle dobranym hostingu, na błędnie wybranej firmie która zbuduje ci stronę internetową itd. to wszystko będzie miało ogromny wpływ na efektywność późniejszych działań marketingowych które bezpłatne nie są w które możesz topić niewyobrażalne ilości pieniędzy zastanawiając się dlaczego nie przynoszą zamierzonych rezultatów ….